В тендері «Укргазвидобування» взяла участь «Везерфорд Україна» – дочірня компанія ірландсько-американської «Weatherford International», яка була визнана НАЗК спонсором війни.
В тендері «Укргазвидобування» взяла участь «Везерфорд Україна» – дочірня компанія ірландсько-американської «Weatherford International», яка була визнана НАЗК спонсором війни через продовження роботи у Росії та масштабну співпрацю з російськими нафтогазовими державними монополіями. Зокрема, компанією «Роснефть», яку очолює близький соратник президента Путіна Ігор Сечін.
Про це повідомляє у своєму блозі на Censor.net Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
Він зазначив, що наразі в Антимонопольному комітеті розглядається прецедентна скарга американської компанії USA Denimex Inc, яка оскаржила результати тендеру «Укргазвидобування», де переможцем визнали «Везерфорд Україна», материнська структура якої – «Weatherford International» – продовжує працювати у росії.
«Мова саме про «прецедент», який може у майбутньому стосуватися і нафтогазової галузі, й інших секторів економіки (хоч аграрного, хоч фінансового) на державному, а, може, й міжнародному рівнях. Фактично рішення АМКУ матиме історичне – на даному воєнному етапі – значення. Адже після нього вже з’явиться відповідь на питання, чи можуть українські державні органи співпрацювати з тими, хто фінансує війну проти України», – вважає експерт.
За його словами, «Укргазвидобування» допустило «Везерфорд Україна» до тендеру, незважаючи на те, що згідно з чинним законодавством мало відхилити пропозицію у тендері, якщо переможцем стає компанія із власниками, зареєстрованими у Росії. В даному випадку переможець у складі своїх учасників мав юридичну особу «Weatherford global products limited», котра також є прямим учасником російської ТОВ «Везерфорд Холдингз (Рус)».
«Для розуміння ситуації варто просто глянути на роботу «Везерфорд», яка успішно працює з компаніями з видобутку в Росії. У РФ «Везерфорд» має розширену мережу – ТОВ «Везерфорд Холдингз (Рус)», ТОВ «Везерфорд» та ТОВ «Везерфорт Бизнес Сервис». Усі ці російські компанії разом сплатили податків на суму 15 млн дол. Протягом 2022-2023 рр. «Везерфорд» завозив до Росії необхідне обладнання для нафтогазового видобутку на мільйони доларів», — зазначає Корольчук.
Пояснення посадовців «Укргазвидобування», які виправдовуються тим, що проти «Везерфорд Україна» не було введено санкцій РНБО, і тому вони визнали компанію переможцем, експерт називає непереконливими.
На його думку, Рада нацбезпеки має ввести санкції проти «Везерфорд Україна».
«РНБО, впевнений, має сказати своє вагоме санкційне слово у цій історії. А саме зараз важлива роль АМКУ, який розглядає цей випадок. І, як я вже казав, це рішення справді може стати історичним, бо або легалізує співпрацю із Росією, або остаточно заборонить «Укргазвидобуванню» та іншим компаніям сидіти п’ятою точкою на двох стільцях одночасно», — резюмує Юрій Корольчук.