У Чернівцях встановили меморіальну табличку, присвячену репресованому тоталітарним комуністичним режимом колишньому редакторові газети «Час» у Чернівцях, адвокатові, громадському діячеві Леву Когуту.
Про це повідомляє кореспондентка molbuk.ua
Табличку встановили на будинку №8 на вулиці Салтикова-Щедріна, яку нещодавно перейменували на честь Лева Когута. На таблиці є інформація про те, на честь кого названа вулиця. А також QR-код із посиланням на вікіпедію з даними про Лева Когута.
Історія — довга і цікава, як усе було — розповідає ініціаторка встановлення таблиці, речниця управління СБУ в Чернівецькій області Леся Федоренко:
“Три роки тому за ініціативи управління СБУ в Чернівецькій області був запущений процес реабілітації репресованого тоталітарним радянським режимом активного громадського діяча початку минулого століття, редактора багатьох українських газет у Чернівцях, у тому числі видання “Час”, Лева Когута, — розповідає Леся Федоренко. — Його справа знаходиться у архівному відділі управління СБУ.
Нам вдалося знайти нащадків цього громадського діяча, які проживають зараз у США. Там уже народжені три покоління. Я отримала довіреність на право представляти їхню родину у справі реабілітації Лева Когута. Почали цей процес у вересні 2021 року. І вже в грудні 2023 року національна комісія з реабілітації визнала його реабілітованим. Ми презентувати документи про реабілітацію громадськості і передали родині. І зараз вони в рідних на почесному місці”.
Паралельно влітку 2022 року виступили з ініціативою, щоби назвати одну з чернівецьких вулиць, яка підлягає перейменуванням, на честь Лева Когута. Через два роки це вдалося. 26 липня сесія міськради ухвалила рішення перейменувати вулицю, яка колись мала назву російського письменника Салтикова-Щедріна, на честь Лева Когута. Пропозицію обрати для перейменування на його честь саме цю вулицю висловила топонімічна комісія.
Відкрили табличку до 23 серпня.
Дата вибрана не випадково, зауважує Леся Федоренко:
“Коли у червні 1940 року Червона армія прийшла на Північну Буковину, того ж дня газету “Час”, редактором якої був Лев Когут, закрили. А через кілька місяців самого Лева Когута арештували. 23 серпня 1990 року, через пів століття, газета “Час” була відновлена.
Тож сьогодні відбувається дуже щемлива подія. Понад 40 років своєї активної громадської діяльності Лев Когут присвятив тому, щоб Україна була вільною, незалежною і соборною державою. За це він і постраждав, був репресований радянським тоталітарним режимом і викреслений із пам’яті історії України та самих Чернівців. Бо ж насправді дуже мало людей знають, хто такий Лев Когут. Цією табличкою ми повертаємо додому Лева Когута у ту незалежну соборну Україну, про яку він мріяв сто років тому”, — сказала речниця управління СБУ в Чернівецькій області.
Родина вже знає про відкриття таблички, і надіслали вдячні відео.
“Правнуки Лева Когута дуже вдячні за все зроблене для пам’яті їхнього родича. Вони ніколи не були в Чернівцях, та зараз усерйоз задумалися над тим, щоби відвідати Чернівці і зустрітися саме на цій вулиці”, — додала Леся Федоренко.
Видатного діяча з Буковини реабілітували через понад 80 років
Мешканка вулиці Марія Кіріяк, яка живе у будинку №8, запевняє, що позитивно ставиться до перейменування.
“Попередня назва нашої вулиці Салтикова-Щедріна мені зовсім не подобається. Звісно, я знала, хто такий Михайло Салтиков-Щедрін, цей російський гуморист. Адже навчалася ще в радянській школі. Але мені ця назва зовсім не подобалася. Тому я дуже вдячна, що вулиця нарешті перейменована.
Бо в нашому районі багато вулиць уже змінили старі назви, а наша досі була не перейменована. Не знала досі, хто такий Лев Когут, буду дізнаватися. Але рада, що справедливість торжествувала. Слава Богу, що наш земляк бодай у назві вулиці повернувся додому”, — радіє жінка.