Аналіз твору
Час першої публікації. 1938 рік, під назвою «Дитинство Шевченка».
Автор. Степан Васильченко (Степан Панасенко, 1879-1932) – український письменник і педагог.
Тема. Зображення життєвого шляху Тараса Шевченка.
Ідея. Уславлення сили духу, заклик долати труднощі у житті і ніколи не здаватися.
Проблеми. Становлення особистості Тараса Шевченка; дитинство поета; кріпацтво; соціальна несправедливість; доля сироти; перші почуття Тараса; життєві випробування; Україна часів дитинства Тараса.
Композиція і сюжет твору
Упродовж багатьох років Степан Васильченко мріяв написати великий масштабний твір про Тараса Шевченка, і, хоч устиг завершити тільки першу частину задуманої праці – повість «В бур’янах», уже вона засвідчила, як глибоко проник письменник у життя великого Кобзаря, чий подвиг самовідданого служіння народові завжди викликав у його душі синівське благоговійне почуття.
В основу сюжету повісті покладено концепцію духовного зростання людини, формування таланту митця, зіткнення обдарованої особистості з ворожим соціальним оточенням.
У повісті розповідається про дитинство Тараса. Відомі факти й документальні дані письменник доповнює щирим громадським почуттям, образним змістом, духом історії.
Експозиція. Опис України – країни, «де найбільше люблять волю і найменше мають її», країни, де народився Тарас Шевченко.
Зав’язка. Народження Тараса, пророцтво баби-повитухи про його долю.
Розвиток дії. Поки батько й мати на панщині, Тараса доглядає сестра Катерина. Минає п’ять років, Тараса блукає селом, вивчає світ. Якось він загубився і привезли його додому чумаки. Минає рік. У Тараса з’являється найкращий друг – сусідська дівчинка Оксана. Вплив на Тараса розповідей діда Івана, любов до пісень, перша наука у дяка. Поява першої саморобної книжечки. Смерть батька, а згодом і матері. Важке і злиденне життя з дяком Бугорським. Тарас карає дяка. Пошук нових вчителів: дяк з Лисянки, маляр з Тарасівки, хлипнівський маляр. Останній побачив талант хлопця, погодився прийняти, але попросив принести дозвіл від пана, бо Тарас був кріпаком.
Кульмінація. Тарас йде у Вільшану просити дозволу. Дорогою він зустрічає Оксану, вони домовляються про зустріч. Хлопець почувається дуже щасливим. Управитель пана не дає ніякого дозволу і каже, що Тарас піде працювати на панську кухню.
Розв’язка. Хлопець розуміє, що його мрія про малярство і Оксану не здійсниться. Він біжить до ополонки, але якась сила відштовхує його, «…з нутра стала підійматись якась могуча, міцна сила, що прагне боротьби… та гаряча, таємна, невиразна надія, що з нього щось вийде… мусить вийти…».