Колаж
Протягом року у Полтаві працювала робоча група з питань безпритульних тварин. ЇЇ члени обговорювали створення окремого комунального підприємства «Центр захисту тварин Полтавської ТГ», яке допомогло б відокремити тварин від сміття.
Зоозахисники та волонтери вважають роботу відділу регулювання чисельності тварин неефективною
Наразі відділ регулювання чисельності тварин знаходиться на підприємстві, яке зокрема займається прибиранням вулиць міста, вивозом сміття та міським сміттєзвалищем — КАТП-1628. Волонтер БО «Право на життя» Анжела Рослова зазначила, що якість роботи цього відділу найкраще демонструє ситуація з великою кількістю волонтерів та опікунів, які змушені самостійно утримувати значну кількість тварин у себе вдома, адже відділ не справляється з покладеними на нього обов’язками. Волонтери беруть на себе величезне навантаження, утримуючи у власних домівках більшість тварин, що були безпритульними, але взагалі й не повинні були народитися.
Анжела Рослова вважає, що така ситуація свідчить не про недоліки волонтерів, а про критичні прогалини в роботі відповідальних структур.
Слід зазначити, що спочатку ідею щодо створення окремого комунального підприємства для тварин підтримав профільний заступник міського голови Володимир Чередниченко та перший заступник міського голови Валерій Пархоменко. Крім того, ще у жовтні представники управління ЖКГ також підтримали цю ідею, але вже в листопаді влада змінила позицію.
Тоді ж волонтери створили петицію в підтримку необхідності створення КП, яка менше ніж за 3 дні набрала необхідну кількість голосів, а Катерина Ямщикова підтримала ініціативу на засіданні комісії з питань ЖКГ. Однак очільник УЖКГ Тарас Панасенко зазначив, що створення підприємства «не на часі».
Влада Полтави вважає, що створення комунального підприємства «не на часі»
А аже у листопаді під час чергового засідання робочої групи, до якої входили зокрема й зооволонтери, керівник та працівники відділу з питань регулювання чисельності тварин також повідомили, що наразі коштів на створення комунального підприємства немає, тому питання потрібно відкласти на майбутнє.
Тоді ж члени робочої групи вирішили, що відділ регулювання чисельності безпритульних тварин та зооволонтери мають порахувати скільки коштуватиме таке створення, а представити свої розрахунки вони мали під час засідання депутатської комісії наприкінці року.
Ще 20 грудня волонтери були стурбовані тим, що влада Полтави, зокрема Катерина Ямщикова, проти створення комунального підприємства. Про це зоозахисники писали у своїх постах в соцмережах. Свою стурбованість волонтери аргументували тим, що в порядок денний постійної депутатської комісії вставили питання про затвердження Програми поводження з тваринами та регулювання чисельності безпритульних тварин на території Полтави на 2025-2029 роки, яку ніхто із депутатів не бачив. Від волонтерів та членів профільної робочої групи — всі цифри приховали, а відповіді на депутатські звернення — ігнорували.
В той же день Катерина Ямщикова у своєму Instagram запевнила, що питання вдасться вирішити під час майбутнього засідання комісії. Але 26 грудня на постійній депутатській комісії так і не вдалося дійти згоди по цьому питанню.
За підрахунками волонтерів створення комунального підприємства обійшлося б у 9 млн грн
Волонтери порахували, що створення такого підприємства не перевищить 9 млн грн, які й передбачені на наступний рік на відділ регулювання чисельності тварин. Крім того, в подальшому створене підприємство дозволить залучати благодійників для облаштування нового Центру захисту тварин, а після — брати участь у грантових програмах.
Приклади інших міст
Члени робочої групи запросили на комісію директорку чернігівського комунального підприємства «Стерилізаційний центр «Крок до тварин» Тетяну Діденко та керівницю ГО «Еко-Рівненщина» Аллу Лосік, щоб вони поділилися власним досвідом у спробах та створенні таких КП.
Алла Лосік зазначила, що вона з 2012-го року займається захистом тварин. Жінка є проектним менеджером та детально вивчає тварин, різні програми, системи як у світі, так і в Україні. Нинішня ситуація у Полтаві нагадала Аллі Лосик ситуацію 2019-го року у місті Рівне, коли також відбувалася аналогічна дискусія. Але у 2024 році у Рівному досі немає комунального підприємства, яке б відповідало за тварин. Є КАТП-1728, яке вивозить сміття — така сама історія як у Полтаві. На жаль, місто Рівне не має здобутків у вирішенні питань з тваринами. Є лише департамент, який в силу своїх обмежень і функціональних можливостей в структурі КАТП працює і не може досягнути жодного успіху у вирішенні питань з тваринами. Жодні міжнародні організації не підтримують КАТП: допомога кормом — це не та допомога, яка є визначальною у створенні системи вирішення проблем з тваринами.
Також Алла Лосік зауважила, що Полтава не може повторити помилок Рівного і залишитися у нульовій точці, в якій зараз знаходиться їхнє місто. Адже виходом з цієї нульової точки є створення профільного комунального підприємства. Жінка запропонувала надати різні програми та допомогу — системи, аналітику та IT-програм, які допоможуть прозоро контролювати витрати КП. Але створення такого підприємства — це єдиний вихід в боротьбі із популяцією безпритульних тварин у великому прифронтовому місті.
Начальниця чернігівського КП «Стерилізаційний центр «Крок до тварин» Тетяна Діденко пояснила, що її місту пощастило і в Чернігові у 2018-му створили підприємство. Діденко зауважила, що міжнародні організації не дають цільові кошти на тварин підприємствам, які займаються вивозом сміття, дорогами деревами тощо.
Комунальне підприємство в Чернігові фінансує три джерела. З міського бюджету КП отримало у 2024-му році 3 млн 880 тис. грн, а на наступний рік потреба — 8 млн грн, які покривають усе. Частина працівників їхнього підприємства отримують зарплати з міського бюджету, ще частина — з власних коштів, яке воно заробляє.
На облаштування території для чернігівського підприємства знадобилося свого часу 10 млн грн, єдині додаткові кошти з бюджету міста після будівництва — це була купівля утилізатора. Все інше — тільки на утримання і це вище згадані суми. Але навіть якщо тих сум буде замало, то комунальне підприємство може шукати дофінансування.
Депутатка Оксана Дрюк зазначила, що на комунальному підприємстві щодо тварин в Кременчуці працює понад 40 людей, а у нашому відділі по бездоглядним тваринам у Полтаві працює 21 працівник. В той час, коли начальниця чернігівського підприємства Тетяна Діденко зауважила, що у них працює всього 20 працівників, з яких всього 14 отримують зарплату з міського бюджету.
Влада Полтави вважає, що створення комунального підприємства обійдеться у 28 млн грн
Але влада Полтави все ж вважає, що фінансові підрахунки зоозахисників не вірні, а для створення окремого підприємств потрібно мінімум 28 млн грн. Зокрема додаткові витрати — це оренда нового приміщення, штатний розпис, заробітна плата директора та працівників. Але розрахунки — на що саме і яка сума потрібна не продемонстрували та не озвучили.
Депутат Вадим Ямщиков під час засідання комісії зауважив, що і він, і Катерина Ямщикова погоджуються, що таке комунальне підприємство потрібне, але зараз такі великі витрати по догляду за тваринами не на часі. Тому питання створення окремого підприємства не вносили до проекту порядку денного бюджетної сесії.
Поіменне голосування за внесення питання нового КП «Центр захисту тварин Полтавської ТГ» до порядку денного
Вже під час засідання сесії 27 грудня депутатка Оксана Дрюк запропонувала розглянути питання створення Центру додатковим питанням, але не знайшла підтримки серед колег.
Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»