Аналіз твору
Час створення. 1975 р.
Автор. Микола Вінграновський (1936-2004) – відомий український письменник, кіноактор і кінорежисер.
Тема. Зображення дружби людини (Сашка, Андрійка) з вовком Сіроманцем, протистояння Сіроманця і його ворога-мисливця.
Ідея. Уславлення дружби, співчуття, беззастережної хоробрості та самовіддачі у взаємодії людини з твариною; засудження жорстокого поводження з тваринами та людського злопам’ятства.
Проблеми. Людина і природа, добро і зло, здатність на самостійні вчинки у відстоюванні своєї позиції.
Композиція і сюжет твору
Хлопчик Сашко захоплюється Сіроманцем. Він вважає його чесним та справедливим вовком, який не зробив нікому поганого. Навіть коли мисливець Чепіжний винищив усю його зграю, Сіроманець не помстився. Тому Сашко захищає вовка перед батьком та Чепіжним. Але дорослі не розуміють хлопця, тому що для них вовк – хижак, якого треба впіймати. Не знайшовши підтримки, Сашко вирішує діяти самостійно. Він допомагає Сіроманцю переховуватись у глинищах та влаштовує втечу з кузні, коли вовка таки впіймали. Сашко вважає Сіроманця кращим другом, він годує його, розмовляє з ним та проводить з ним вільний час. Коли вовк був змушений покинути ліс та переховуватись на полігоні, хлопчик дуже сумував за ним. Навіть потоваришувавши з дівчинкою Галею, Сашко не забував про Сіроманця. Зустріч Сашка та Сіроманця після тривалої розлуки була дуже емоційною. Хлопчик мріє вилікувати сліпого вовка. Задля цього він подорожує разом з вовком кілька днів пішки, щоб дістатися до лікарні в Одесі. Йому все вдається, але останньої миті вовча натура бере верх і Сіроманець втікає.
Автор майстерно показує внутрішній світ звіра, його психологічний стан; використовує міфологічні, фольклорні елементи та поєднує їх з реальними подіями; зосереджує увагу не на портретних описах героїв, а на їхній поведінці та вчинках; зображення дійсності, й насамперед ставлення до природи, подає через індивідуально-психологічне сприйняття.
Експозиція. Знайомство читача з Сіроманцем – найстарішим вовком у світі.
Зав’язка. Василь Чепіжний влаштовує засідку на вовка, зробивши приманкою коня, але Сіроманець обдурює мисливця та ще й примушує сидіти в озері. Чепіжний вирішує мстити. З Сіроманцем знайомиться Сашко.
Розвиток дії. Дружба хлопчика і вовка. Сашко виявляє, що вовк сліпий. Сіроманець потрапляє у яму, а потім його замикають у кузні, але Сашко приходить на допомогу. Звільнившись, вовк тікає на полігон, згодом знаходить нових друзів – Андрійка і його сім’ю. Сіроманець рятує Андрійка, а на весні повертається до Сашка. Хлопчик збирається з вовком до Одеси в лікарню, щоб вилікувати сліпоту.
Кульмінація. В Одесі на подвір’ї лікарні на вовка нападають собаки, Сіроманець захищається і тікає, так і не потрапивши до лікаря.
Розв’язка. Сіроманець вертається у Сашкове село, щоб померти.