Законопроєкт був розроблений на виконання одного з пунктів Меморандуму з МВФ.
Верховна Рада провалила ухвалення у першому читанні законопроєкту (№ 12044) про новий різновид надавачів фінансових послуг – банків фінансової інклюзії.
Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк, зазначивши, що за проєкт закону проголосував 221 народний депутат за необхідного мінімуму у 226 голосів.
«Такий банк (фінансової інклюзії) мав забезпечувати належний доступ до фінансових послуг як громадян України (зокрема соціально вразливих груп населення), так і мікропідприємств у районах, наближених до зони бойових дій, на звільнених територіях, а також на важкодоступних та малонаселених територіях (на кшталт високогірних регіонів)», — написав він у Telegram.
Голова фінансового комітету Ради Данило Гетманцев назвав рішення парламенту дивним, адже без ухвалення закону люди і бізнес у прифронтових регіонах не зможуть отримувати банківські послуги.
«Таке відбувається дуже рідко, але є деякі речі, які, попри шостий рік у політиці, мені важко збагнути. До них належить провалення законопроекту про фінансову інклюзію. Щойно проект був провалений. І люди, які не можуть зараз відкрити рахунок в селі, не зможуть це зробити і в майбутньому», — написав він у своєму Telegram–каналі.
Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, його головною метою є створення правових засад для появи на ринку фінансових послуг України нового різновиду надавачів фінансових послуг – банків фінансової інклюзії, адже воєнні дії, розпочаті агресором, призводять серед іншого до важких наслідків у сфері доступу населення та мікропідприємств до фінансових послуг.
Зазначається, що законопроєкт був розроблений на виконання одного з пунктів Меморандуму про економічну та фінансову політику з МВФ, який передбачає підготовку законодавчої пропозиції щодо спеціалізованої та обмеженої банківської ліцензії, спрямованої на швидке вирішення зростаючих викликів фінансової інклюзії, використовуючи наявну інфраструктуру.
«Поштові банки» — головні новини
Раніше УНІАН писав про ідею створення «поштового банку» на базі «Укрпошти». Як йдеться у статті, МВФ погодив видачу «спеціальних і обмежених» банківських ліцензій, які роздадуть поштовим службам й ритейлерам.
У 2023 році в «Укрпошті» повідомляли, що хочуть отримати банківську ліцензію для надання розширеного переліку послуг громадянам.