На майже восьми гектарах на вулиці Чорновола у Рівному хочуть створити парк — дендрологічний. Якраз там, де раніше діяла станція юних натуралістів, а нині працює обласний Центр національно-патріотичного виховання та позашкільної освіти.
Земля приваблива, невже на неї оком хтось накинув? — припустили деякі рівняни у соцмережах, де почали бурхливо обговорювати такі зміни. Втім, керівник центру НПВ Віктор Самчук у фейсбуці одразу запевнив: це буде місце для досліджень, які проводитимуть діти та науковці. Адже там уже росте чимало червонокнижних рослин, а парк буде включено до природозаповідного фонду.
Більше про цей проєкт Віктор Самчук пообіцяв розповісти пізніше, після сесії обласної ради, на яку винесли проєкт створення дендрологічного парку. Наразі відомо, що зелена зона, яка поки що за високим бетонним парканом, називатиметься «Натуралістичний сад нової хвилі» і займатиме вона площу у 7,69 га. Цікаво, чи буде цей парк доступний для всіх рівнян?
Голова обласної ради Андрій Карауш у п’ятницю написав у своєму телеграм-каналі таке:
— Рівнеоблрада проголосувала за створення у Рівному дендрологічного парку місцевого значення. Так ми поступово збільшуємо площі заповіданих земель в області, та й загалом в Україні. "За" — 50 голосів. Йдеться про територію нашого "Центру національно-патріотичного виховання та позашкільної освіти", площа — понад 7,5 га. Географічно він знаходиться за колишньою станцією юннатів на вулиці Чорновола, навпроти Басівкутського водосховища. Згодом там мають забезпечити дотримання охоронного режиму територій.
Важливо розуміти, чому ми приймаємо такі рішення. Офіційна мотивація – з метою створення, збереження, вивчення різноманітних видів дерев, чагарників та їх композицій для найбільш ефективного наукового, культурного, рекреаційного та іншого використання. А ще – на виконання Закону України "Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року" тощо. Нагадаю, зараз частка земель природно-заповідного фонду в Україні (6,6% загальної площі держави) є недостатньою і залишається значно меншою, ніж у більшості держав-членів ЄС (21%). В України є затверджена мета, аби до 2030 року мати 15%. Якщо окремо про Рівненщину – то дотепер мали 11,4% заповіданості. Водночас цим рішенням ми знімаємо плітки, що начебто на тій ділянці хтось хоче робити, скажімо так, щось погане. Можливо, цей парк ми назвемо Парком Перемоги. А надалі там ще й хочемо втілити проєкт "Терапевтичний сад" для реабілітації наших воїнів. Концепція – є, сподіваюсь, що скоро будуть активні кроки з його створення. Взимку облрада створила три пам’ятки природи місцевого значення в районі Хрінницького водосховища: "Шибинська липа", "Столітня верба", "Боремельські яри".