Російська пропаганда та представники окупаційної влади через власні ресурси – медіа та соцмережі почали розповсюджувати інформацію про те, що майже всі українські пілоти не змогли завершити курс з управління американськими винищувачами через зловживання алкоголем та небажання вчити англійську мову.
Так, окупаційний телеграм-канал «Запорожский Вестник» опублікував допис з фотографією звіту, який нібито був підготовлений в міністерстві оборони Румунії. У цьому документі йдеться про те, що лише троє з 50 українських пілотів, які проходили навчання на місцевій військово-повітряній базі, отримали допуск до польотів на американських винищувачах F-16 і більшість з них провалила навчання.
«В тг-каналах публикуют страницу отчета Минобороны Румынии о подготовке украинских летчиков к эксплуатации F-16. В документе отмечается, что только трое из 50 пилотов готовы к самостоятельным полетам. Румынская сторона сетует на нежелание летчиков учить английский язык, падение физической культуры из-за чрезмерного употребления алкоголя и лишнего веса», — зазначає Запорожский Вестник.
Поява «румунського звіту» про українських льотчиків збіглася за часом із публікаціями про те, що в Україну прибули перші літаки F-16, передані західними союзниками. У новині російських ЗМІ ці дві теми часто згадувалися разом: за версією прокремлівських видань, Київ отримав «мізерно малу» партію «старих винищувачів», керувати якими просто нікому, адже українські пілоти провалили підготовку. В рамках цього наративу деякі ЗМІ намагалися продемонструвати, що навіть постачання F-16 не допоможе Україні отримати перевагу на фронті, а «ураження ЗСУ та НАТО неминуче»
Румуномовні користувачі Telegram звернули увагу на друкарську помилку в заголовку документа: замість «piloților ucraineni» там написано «piloților ucranieni». По-друге, число 50 пілотів, згадуване у звіті, здається нереалістично великим. Наприклад, США за поточний фінансовий рік (з 1 жовтня 2023 року по 30 вересня 2024 року) планують навчити 12 пілотів ЗСУ. Данія, яка вважається одним із лідерів коаліції винищувачів, до кінця 2024 року підготує близько 20 осіб, казав міністр оборони країни Троельс Лунд Поульсен.
2 серпня міністерство оборони Румунії спростувало причетність до документа, розповсюдженого в інтернеті від його імені. Як стверджує відомство, скріншот був створений на основі загальнодоступного звіту про діяльність міністерства за 2023 рік — саме звідти творці фейкового документа запозичували більшу частину тексту. В оригінальному звіті йдеться про нещодавно відкритий центр EFTC та плани співпраці Румунії з партнерами по НАТО.
Найпершим публікація підробленого звіту з’явилася в Telegram-каналі «Кот Костян» 31 липня і набрала 84 000 переглядів. Цей канал вже не раз був викритий у розповсюдженні фейків, у тому числі спрямованих на дискредитацію України, ЗСУ та країн Заходу.