Німій жінці в США повернули голос завдяки мозковому імпланту

Німій жінці в США  повернули  голос завдяки мозковому імпланту

Новий метод синтезації голосу позбавився затримки та озвучує думки користувача в реальному часі.

Новий мозковий імплант дозволив жінці, яка втратила здатність говорити, перетворювати думки на мову в реальному часі, повідомляє Science Alert.

Імплант у голові жінки аналізує активність мозку з інтервалом у 80 мілісекунд і перетворює його в реальному часі на синтезовану версію голосу.

Відмінністю від старих методів є відсутність затримки — більшість існуючих методів вимагають, щоб програмне забезпечення розглянуло весь текст, перш ніж розшифрувати його значення, що може значно затягнути секунди між початком мовлення та вокалізацією. Це не тільки неприродно, але й може викликати дискомфорт у тих, хто користується системою. Окрім того, існуючі методи покладаються на користувача як на диктора, який тренує інтерфейс, повторюючи рухи при озвучуванні, що може зробити проблематичним використання для людей, які не мають практики або завжди мали труднощі з мовленням.

Для подолання цих проблем дослідники зі США навчили нейронну мережу глибокого навчання на основі сенсомоторної активності кори головного мозку 47-річної учасниці, поки вона мовчки «промовляла» 100 унікальних речень із використанням понад 1000 різних слів.

Дослідницька група також перевірила ефективність нової системи при використанні «допоміжної»форми спілкування, засновану на 50 фразах із використанням меншого набору слів. В обох способах середня кількість перекладених слів за хвилину була майже вдвічі більшою, ніж у старіших аналогах системи.

Запустивши процес в автономному режимі без обмежень у часі, команда ще зафіксувала, що їхня стратегія може навіть інтерпретувати нейронні сигнали, що представляють слова, на які вона не була навчена.

Голос жінки синтезували на основі попередніх записів її мовлення.

Дослідження було опубліковано в научному журналі Nature Neuroscience.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що вчені зі США назвали конкретний вік, в якому активність мозку погіршується.

Новини України