Найближчим часом Україні бракуватиме десятків тисяч вчителів, – дослідження

Найближчим часом Україні бракуватиме десятків тисяч вчителів, – дослідження

До 2030 року українській системі освіти може бракувати понад 100 тисяч шкільних учителів

Найближчим часом Україні бракуватиме десятків тисяч вчителів, – дослідження

Україні вже зараз не вистачає кількох десятків тисяч шкільних учителів. До 2030 року українській системі освіти може бракувати понад 100 тисяч освітян.

Про це йдеться у звіті «Вчителі України: кадровий потенціал», що підготовлений Дослідницькою агенцією Fama на замовлення Громадської спілки «Освіторія», в якому, зокрема, міститься аналіз перспектив освітньої галузі.

Для навчання класів, наповнених відповідно до норм законодавства (24 особи в молодших класах та 30 – у класах середньої та старшої шкіл), цьогоріч у системі загальної середньої освіти бракує близько 14.2 тис. вчителів початкових класів у містах.

Водночас автори дослідження зазначають, що в реальності класи наповнені менше. За даними МОН, середня наповнюваність молодших класів складає 15 осіб, у загальній та профільній середній – 17. У селах цей показник ще менший, ніж у містах.

До прикладу, у молодшому класі українських міст навчається в середньому 22.1 учні, в селах – 13.4.

«За таких умов потреба у вчителях зростає: за нашими підрахунками, брак учителів початкової освіти в містах складає ~19,0 тисяч, у селах – близько 11,1 тисяч; вчителів природничих наук ~ 4,4 тисяч та близько 0,1 тисячі відповідно; вчителів математичних наук – 2,0 тисяч та 1,4 тисячі. З погляду географії найбільший запит на кадри фіксуємо у прифронтових областях – Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій, Одеській та Миколаївській», – йдеться у результатах дослідження.

В умовах браку кадрів та зменшення кількості педагогів навантаження на вчителів зростає та виходить на рівень багатьох країн Європейського Союзу. Так, за останні п'ять років фіксується збільшення пропорції учнів на одного вчителя з 11,8 у 2018-2019 роках до 13,7 – у 2023-2024 роках.

Для порівняння, згідно з даними OECD, середнє співвідношення кількості учнів до вчителів у 2021 році складало 12,4 учнів у Фінляндії, 12,6 – у Німеччині, 11,9 – у Японії (на рівні середньої загальної та профільної освіти).

На відміну від учителів, кількість школярів в Україні не зазнала суттєвих змін: до початку великої війни учнів у ЗЗСО більшало, і тільки впродовж останніх двох років зменшилося на 8%.

Найбільше навантаження на одного вчителя спостерігаємо у прифронтових областях – Запорізькій, Дніпропетровській, Херсонській, а також у столиці. Це пов'язано з найстрімкішим зменшенням учительського складу в цих регіонах.

«Потреба в освітніх кадрах постане дуже гостро найближчим часом. Навіть якщо припустити, що у 2022 році в Україні не відбулося б соціальних потрясінь, потреба в учителях з року в рік зростала б за умови як реального, так і нормативного наповнення класів. Якщо середнє наповнення класів залишиться незмінним (суттєво нижчим від законодавчих норм), до 2030 року в українській системі освіти може бракувати 366,0 тисяч вчителів. За умови нормативного наповнення класів потреба може скоротитися, але все одно бракуватиме 108,3 тисяч педагогів», – наголошують автори дослідження.

Читайте головні новини освіти у Телеграм-каналі Освіта.ua.

Новини України