Мобільний банкінг: переваги, можливості та ризики

В основі сучасної світової фінансової системи лежать глобалізованість та диджиталізація. З цього випливають джерела конкурентних переваг ринкових гравців, зокрема доступність, швидкість та зручність. Вони знаходять відображення у мобільних застосунках, які пропонує більшість потужних банків та фінансових установ для приваблення клієнтів.

Мобільний банкінг з’явився у 1983 році з примітивного SMS-інформування, яке в процесі своєї технічної та організаційної еволюції перетворилося на багатозадачне програмне забезпечення. Сьогодні завдяки йому кожен користувач може управляти своїми фінансами через смартфон без додаткових пристроїв, застосунків та технічної підготовки.

Мобільний банкінг розрахований на виконання таких функцій:

  1. Контроль стану рахунку та історії транзакцій.
  2. Виконання операцій з переказами між картками, рахунками фізичних та юридичних осіб.
  3. Поповнення мобільного телефону, оплати інтернет-послуг, проведення комунальних платежів.
  4. Керування картками – відкриття, блокування, встановлення лімітів, захисту тощо.
  5. Кредитування – у банківському застосунку можна взяти кредит онлайн в UnexBank без витрат часу на особистий візит до відділення.
  6. Відкриття депозитів – віддалене створення ощадних рахунків для збереження та примноження коштів.
  7. Інформування – отримання повідомлень від банку щодо кожної операції чи запиту, що надходить стосовно рахунку для контролю безпеки та запобігання шахрайству.

Сучасні мобільні банківські застосунки стають повноцінними кишеньковими фінансовими менеджерами для своїх власників. Вони доповнюються інтерактивними чат-ботами для автоматичного консультування та розраховані на дистанційне виконання більшості фінансових операцій. Мобільний банкінг призначений для масового користувача, тому завжди містить простий, інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, який легко опановують всі клієнти, незалежно від віку та технічної підготовки.

Серед основних переваг мобільного банкінгу варто виділити:

  1. Доступність – на відміну від фізичного банку, додаток не має обмежень у вигляді режиму робочих годин, дозволяє здійснювати будь-які операції цілодобово та у вихідні дні.
  2. Швидкість – в банкінгу немає черг, а всі процеси автоматизовані, тому здійснюються миттєво.
  3. Прозорість інформації щодо власних фінансів – банківський додаток надає вичерпну інформацію про стан рахунку, видатки та доходи.
  4. Зручність платежів – ефективні алгоритми здійснення переказів та сплат.
  5. Безпечність – багаторівневий захист фінансової інформації сучасними засобами кібербезпеки.

Переважна більшість банківських клієнтів одразу підключає мобільний банкінг. Саме зростаюча популярність формує ризики та обмеження цього технічного рішення. У першу чергу мова про безпеку. Спеціалістам з кібербезпеки доводиться постійно оновлювати та вдосконалювати захисні механізми, щоб вберегти клієнтів від фінансових шахраїв. Щоб захистити власні віртуальні гроші користувачам радять регулярно змінювати паролі доступу до рахунків та використовувати складні комбінації.

Друге обмеження стосується доступу до сервісу, для якого потрібне стійке інтернет-покриття. За його відсутності мобільний додаток втрачає свою ефективність. Також не виключені збої у роботі сервісу через перевантаження. Проте обидва обмеження мобільного банкінгу не відміняють його корисність, а лише наштовхують на свідоме та відповідальне ставлення до цього програмного забезпечення, налаштовують не втрачати пильності та уважно контролювати свої фінанси, як у реальному, так і віртуальному просторі.

Новини України