Аналіз твору
Час створення. 2008 рік.
Автор. Марина Павленко (нар. 1973 року) – українська поетеса, письменниця, художниця, науковиця, педагогиня.
Тема. Зображення життя хлопчика, який позбавлений повноцінної опіки батьків.
Ідея. Справжня дружба допомагає долати усі життєві негаразди; потрібно жити чесно і чинити добро, тоді воно обов’язково повернеться назад.
Проблеми. Дитинство; дитяча дружба; перші почуття; відповідальність батьків за дітей; погані звички; людська доброта і розуміння; безпритульні діти.
Композиція і сюжет твору
«Миколчині історії» – це цікава й світла книга про серйозні життєві випробування, що постали перед малим хлопчиною та його вірним другом – псом Найдою. Повість складається із сімнадцятьох історій, кожна відображає певні події і пригоди з життя Миколки і Найди. Разом із Миколою та Найдою читач переживає ураган, мандрує місцями бойової слави, шукає гриби і, головне, що б цей хлопчик не робив, він прагне знайти своє місце у житті, а це актуальна проблема і для самого юного читача. Світ відповідає на цікавість хлопчика, відкриваючи йому свої таємниці. Пронизливою є сцена, коли Микола знаходить медальйон собаки, який воював і героїчно загинув, а свого чотирилапого бойового побратима солдати також називали Найдою. Обидва собаки – герої, мудрі і сміливі, у цьому ні на мить не сумніваєшся.
Красу Миколчиної душі та його непросте життя читачів бачать очима відданого хлопчикового друга пса Найди. Саме він коментує вчинки Миколчиних батьків-п’яниць і Товстухи та літньої жінки, спостерігає першу закоханість друга і його перші поетичні спроби. Окрім того, Найда й сам як може допомагає господареві: двічі рятує його життя, виставляє на посміховище. Чіксу, яка демонструє перед однокласниками добру виучку, зрештою. Допомагає шукати їжу, боронитися тощо.