Аналіз твору
Час створення. 1980 рік.
Автор. Галина Пагутяк (Галина Москалець, нар. 1958 р.) – українська письменниця.
Тема. Зображення життя хлопчика Олега та його дружби із лисом Мацьком, які потрапляли в цікаві ситуації і намагалися підтримати один одного.
Ідея. Засудження брехні, підступності, зради; уславлення чистих та дружніх стосунків між твариною та людиною; возвеличення поваги до тварин та схвалення здатності людини до співчуття та милосердя.
Проблеми. Дружба; дитинство; дбайливе ставлення до природи; батьки і діти; дитяча фантазія; роль мистецтва у житті.
Композиція і сюжет твору
Повість-казка складається з 19 розділів, кожен з яких має назву. Події відбуваються у селі, куди мама привозить 5-річного Олега, якого ще називають Лялечкою за красиву зовнішність. Хлопчик залишається з бабусею і дідусем, поки мама їде відпочивати. Біля села є ліс-заповідник, у якому мешкає лис Мацько. Якось лис приходить на подвір’я Олега і краде зелену фарбу. З того часу між хлопчиком і лисом зав’язується зворушлива дружба. Перефарбувавшись у зелений колір, щоб стати схожим на кущ, Мацько страждає, бо його шерсть починає випадати. Він звертається по допомогу до Олега. Хлопчикові часто сумно і незвично у селі, бабуся не може приділити йому достатньо уваги, бо весь час працює, а дідусь зайнятий своїми справами. Тому Олег радіє, що знайшов друга. Вони ховаються на горищі, де багато розмовляють: «Про що тільки не говорили Мацько з Лялечкою! І про ліс, і про дитячий садок, і про те, ніби найкраще мистецтво — сюрреалістичне, і про мишей, і про жирафу, і про машини, і про міліціонерів, і про те, як, напевно, гарно купатися в морі, і про те, що несправедливо лисів називають хитрими, і про те, що з кожним днем все важче красти курей, і про Славка, і про його брата Романа, якому ніхто не дозволить викурити лиса з його власної нори, і про те, як нелегко Лялечці добувати для Мацька їжу, і про те, що дід уже запитував, чого Лялечка так часто бігає до стодоли, і про те, що бабця написала мамі листа, і про те, що якби лисові ще трохи ацетону, він би не заважав більше Лялечці, і про те, що він йому не заважає, а навпаки, Лялечка дуже радий, що в нього на горищі живе справжній лис, і про… Але — стоп!». Тиждень на горищі сподобався і Мацькові, і Олегу. Хлопчик відмивав із нього фарбу, носив йому їжу. А Мацько навчив друга лазити драбиною. Та лис мусив повертатися додому, адже була можливість продемонструвати свій талант художника. На День лісу він запросив і Олега. Хлопчик хотів подивитися на карнавал звірів, але ті налякалися людини і втекли… У кінці повісті-казки виявляється, що Олегові все наснилося.
Експозиція. Мама привозить п’ятирічного Олежика до бабусі у село, бо сама збиралася їхати на море з чоловіком, за якого надіялася вийти заміж. У лісі поблизу села живе Мацько – найчарівніший з лисів, який захоплювався живописом і влаштував виставку.
Зав’язка. Хлопчик вперше бачить лиса, коли той краде зелену фарбу. Розповідь внука про лиса, який вкрав зелену фарбу, примушують бабусю думати, що Олег хворий.
Розвиток дії. Олег чекає на наступну зустріч з лисом, вдома у хаті з’являються зелені сліди на підлозі. Нарешті вони зустрічаються. Мацько сам прийшов до хлопчика, бо від фарби почала облазити шерсть. Хлопчик годує лиса, Мацько залишається на горищі. Олег відмиває шерсть ацетоном. Хлопчик і лис стають друзями та багато розмовляють. Їжак Грицько приходить по лиса і сварить за те, що покинув ліс. Їжак розповідає про День лісу і можливість для Мацька продемонструвати усім свій талант – намалювати найкращу завісу.
Кульмінація. Вночі у День лісу Мацько прийшов по Олега, щоб малий подивився на карнавал звірів. Та на карнавалі лис покинув хлопчика заради молодої лисички, а звірі зрозуміли, що між ними є людина, і розбіглися геть. Олег залишився сам і сильно налякався.
Розв’язка. На крик переляканого хлопчика прибіг Мацько зі своєю подругою. Лис хотів показати хлопчикові свою картину, але той хотів додому. Мацько і лисичка повели додому хлопчика. Раптом Олег прокинувся і побачив біля себе бабусю. Вона говорила, що йому все приснилося.