Колаж
Уникаючи кримінальної відповідальності та стираючи історію минулих бюджетних закупівель, власник «Сайберф» перепродав фірму. У результаті вона отримала назву «Ягідний Гранді» — такий фруктовий відтінок має заплутати правоохоронців під час розслідування
З початку повномасштабного вторгнення Полтавська міська рада виділила сотні мільйонів гривень на закупівлю техніки і обмундирування для армії. Чи не найбільшим постачальником безпілотної і оптичної техніки був підприємець Юрій Коновальчук, який контролював низку юридичних осіб, зокрема, ТОВ «ЗЕД-Мобайл», ТОВ «Амайдей Біз», ТОВ «Сайберф».
Восени 2023 року Катерина Ямщикова ініціювала відкриття військових закупівель для громадськості. Те, що раніше було приховане під грифом «Для службового користування», тепер можна було переглянути в Prozorro. Майже одразу наша редакція звернула увагу на закупівлю 170 дронів трьох типів на 39 млн грн у підприємства «ЗЕД-Мобайл». На деяких позиціях була майже подвійна переплата, наприклад, DJI Mavic 3T коштував 304 тисячі гривень. Спочатку про корупцію говорили лише журналісти, тому у чиновників був маневр відповіді: «Не все так однозначно».
Наступну закупівлю на 118 дронів за 19,9 млн грн департамент оборони підписав з іншою юридично особою — ТОВ «Сайберф». До лютого 2024 року товариство займалося аудитом, було зареєстроване у Києві і мало зовсім іншу назву — «Аудитор». ТОВ «Сайберф» мало чотири замовлення від бюджетних замовників на виконання аудиторських послуг. У 2024 році фірма зацікавилася електронікою і стала єдиною в Полтаві, яка зайшла на великий тендер із закупівлі безпілотників.
Юридичним власником ТОВ «Сайберф» був Сергій Ольховський, проте фактичним — той самий Юрій Коновальчук. Ціна за DJI Mavic 3T цього разу склала 222 тисячі гривень. Тоді ми порівняли закупівлю із замовленням безпілотників у Рівному, де дрони купили за 197 тисяч гривень. Схожу ситуацію можна було спостерігати і в інших громадах Полтавської області.
Новий керівник оборонного департаменту Олександр Сороковий образився за це порівняння, оскільки чиновники вважали, що зробили все можливе, аби зменшити вартість. Критика «Полтавщини» стосувалася не так ціни, як відсутності конкуренції. У міськраді чиновники роками створюють штучні обмеження, які спотворюють результати торгів. Тому часто великі замовлення на десятки мільйонів гривень отримує один і той самий учасник.
Влітку 2024 року БЕБ провело обшуки у міськраді, розслідуючи можливу переплату у 5 млн грн на закупівлі дронів, яка відбулася у грудні 2023 року. Тоді міськрада повідомила, що закупівлі проводили їхні попередники, а саме коли оборонним департаментом керував Ігор Сириця. Проте і лютнева закупівля також привернула увагу БЕБ. У листопаді 2024 року Олександр Сороковий, вимагаючи справедливості, звернувся у Державне бюро розслідувань із запитанням, чому претензії є лише у полтавських правоохоронців, якщо в деяких інших містах дрони купують дорожче, ніж у Полтаві.
Попри обіцянку, відповіді правоохоронців не оприлюднювалася.
З весни минулого року ТОВ «Сайберф» від оборонного департаменту більше замовлень не отримувало, а згодом «перекваліфікувалося» на замовлення від департаменту освіти (знову квота партії «За Майбутнє»).
Після постачання дронів «Сайберф» ще рік продавав школам Полтави інтерактивні дошки
ТОВ почало постачати інтерактивні дошки і різне супутнє обладнання для шкіл Полтави. Загальна сума освітніх замовлень склала майже 3,5 млн грн. Так товариство пропрацювало ще рік і 14 лютого 2025 року перейменувалося на «Ягідний Гранді». Відповідно до даних YouControl, новий власник компанії — Тетяна Кужель, на неї записані десятки ТОВок по всій Україні.
Схожа ж доля спіткала інші ТОВки Юрія Коновальчука. Минулого року ТОВ «ЗЕД-Мобайл» переписали на карлівця Миколу Сапуна. Також товариство юридично «переїхало» з Полтави до Карлівки. ТОВ «Амайдей Біз» у липні 2024 року перейменувалося на «Пластикс-Формс», перереєструвалося з Києва до Одеси та змінило власника — на киянина Ярослава Бондарчука.
У січні цього року Юрію Коновальчуку було оголошено підозру за постачання дронів для військових із можливою переплатою у 5 млн грн. Проте, вміло тасуючи низку юридичних осіб та знаючи правильний підхід до правоохоронців і суддів, можна як мінімум затягнути процес, а як максимум — уникнути відповідальності.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»