Сучасні арбалети лише трохи поступаються вогнепальній зброї з боку практичності, універсальності та зручності використання. Тому не дивно, що ця зброя має так багато ентузіастів, у тому числі й в Україні. Тому зараз ми розповімо вам, на що саме потрібно буде звертати увагу при покупці свого першого арбалета.
На що потрібно звертати увагу при виборі арбалета
Головний момент – особиста зручність. Саме нею потрібно керуватися при виборі арбалету насамперед. Бо якщо вам буде неприємно його використовувати, то навіщо взагалі це починати? Тож перед покупкою арбалет точно потрібно буде потримати в руках, а в ідеалі – сходити з ним у тир. Але крім особистої зручності, значення мають і технічні характеристики. А саме:
- Сила натягу. До 20 кг. Просто тому, що за законом холодною зброєю вважаються класичні, рекурсивні та блокові арбалети з силою натягу від 20 кг і вище, незалежно від болтів, які ви будете з ними використовувати. А полювати у нас в Україні з арбалетом не можна, хоч би яким потужним він був.
- Конструкція. Рекурсивні арбалети. Найпростіший, зрозуміліший і найдешевший варіант. Зараз практично всі моделі оснащуються саме рекурсивними плечима, оскільки вони накопичують більше енергії, дозволяючи зменшити вагу та розмах. Блокові арбалети — це вже для професійних мисливців та спортсменів, оскільки коштують на порядок, а то й на два, дорожче. Що стосується моделей пістолетного типу, то це також допустимий варіант, особливо для тих, у кого не дуже хороша фізична підготовка.
- Наявність запобіжника. Обов’язкова. Адже в арбалетах реально є можливість випадкового спуску тятиви — і тільки запобіжник її прибирає.
- Наявність прицільних пристроїв. Бажана. Як мінімум – планка для їх встановлення має бути. Навіть на моделях пістолетного типу.
- Тип натягу. Звичайний м’язовий. Оскільки ми з самого початку визначилися, що сила натягу в нас не перевищує 20 кг, то можна обійтися без будь-яких додаткових інструментів для натягу або вбудованих механізмів.
- Вага. У районі 3 кг. Приблизно стільки ж важить і середньостатистична рушниця, а це означає, що саме з такою вагою середньостатистичній людині найзручніше поводитися. Варіант від 4 кг – виключно блокові арбалети для полювання або професійної стрільби. Що стосується моделей пістолетного типу, то вони важитимуть менше – до 1 кг, а в середньому — 400-600 грамів.
- Додаткові аксесуари. Наприклад, сагайдак або кріплення для болтів прямо на корпусі. Або компактний набір інструментів для ремонту та обслуговування. Або підставка. Або навіть плечовий ремінь для зручнішого носіння. Коротше, варіантів тут багато, і більшість із них можна буде докупити потім – якщо ви зрозумієте, що воно вам потрібне.
Що стосується інших параметрів, типу зусилля спуску тятиви, гучності роботи, розмаху плечей, наявності додаткової рукоятки для гвинтівкового хвата на ложі тощо, то вони важливі виключно для фахівців і тих, хто збирається добиватися досконалості в мистецтві стрільби з арбалета. А новачкові чи любителю цілком можна не звертати на них особливої уваги — практичного значення для них вони майже не мають.