Аналіз твору
Рік видання. 2000 р.
Автор. Емма Андрієвська (нар. 1931 р.) – українська письменниця, поетеса та художниця.
Тема. Зображення пригод пастушка, який потрапив у дивне місто яян.
Ідея. Засудження тих, хто чує тільки власне «я», а до інших байдужі; оспівування доброти, чуйності, прагнення допомогти тим, хто цього потребує.
Проблеми. Допомога іншим; любов до ближнього; людська доброта і байдужість; турбота про себе та інших.
Композиція і сюжет твору
У казці притчі «Казка про яян» автор зображує країну яянів, їхню байдужість до всього навколо себе, щоб передати читачеві повчання: людина-егоїст, яка думає тільки про себе, приречена на одноманітне, нецікаве життя. Тільки відкривши світ інших людей, вона наповнить своє життя новим смислом існування.
Експозиція. Пастушок потрапляє у глибочезне провалля і опиняється на площі великого міста. Він обходить усе місто, але ніхто з ним не розмовляє. Усі мешканці міста будують високі вежі.
Зав’язка. Пастушок зустрічає старенького дідуся, дізнається про яянів, які знають лише своє «я», тому не чують інших людей і не знають слова «ти».
Розвиток дії. Дізнавшись, що з міста можна вийти через сім брам, пастушок бере з собою діда і вирушає до найближчої брами.
Кульмінація. Пастушок низько вклоняється і просить браму випустити їх.
Розв’язка. Брама вперше за своє існування відчиняється, а пастушок замість діда на своїх плечах бачить мішок з самоцвітами.