Аналіз твору
Історична довідка. Наприкінці XV ст. українські землі входили до Великого князівства Литовського. Основна маса населення в цей час зосереджувалася на обжитих землях Галичини, Поділля , Волині, Полісся. Решта території України була майже не заселена. Ватаги так званих ухідників із прикордонних селищ селились у гирлах річок (уходах) і там рибалили, добували мед, полювали. Невдовзі до ухідників із прикордонних селищ почали приєднуватись селяни – втікачі з Галичини, Волині, Полісся, Західного Поділля. Вже у другій половині XV – на початку XVI ст. на Наддніпрянщині утворилися загони вільних озброєних людей, які стали зватися козаками. Біля порогів Дніпра зіткнулися дві сили: панська – в особі старост Князівства Литовського та народна, яку представляли запорозькі козаки. З півдня на козаків безперервно нападали турецько-татарські загарбники.
Роман «Джури козака Швайки» розповідає про період зародження козацтва і про протистояння українців турецько-татарським набігам і сваволі польських магнатів. (Джу́ра — в Україні в 16-18 ст. — зброєносець, помічник у козацької старшини. Зазвичай джурами були молоді хлопці. Разом з козаками джури ходили в походи, брали участь у боях.)
Час створення. Перший роман тетралогії (твір, який складається з 4-ох частин) було створено 2007 року. 2009 з’явився роман «Джури-характерники», 2010 — «Джури і підводний човен», 2015 — «Джури і Кудлатик».
Автор — Володимир Рутківський, відомий сучасний український прозаїк і поет, дитячий письменник.
Тема — зображення пригод двох найкращих друзів — Грицика і Санька в супроводі сміливого вивідника Швайки у час зародження українського козацтва і його протистояння польсько-литовським панам та набігам татар.
Проблема — захист рідних земель від загарбників. Також можемо говорити про сукупність проблем, порушених у творі. Серед них: проблема вірності і зради батьківщині; проблема відносин українців і татар; проблема самопожертви заради друга; проблема стосунків дорослих і дітей; проблема відносин людей і тварин.
Ідея — уславлення вірності і любові до рідної землі, засудження зради, оспівування справжньої дружби.
Композиція і сюжет твору
Перший роман тетралогії «Джури козака Швайки» складається з трьох частин: «Втеча з рідного дому», «На козацьких островах» і «Джури вирушають у дорогу».
Експозиція. Березень 1487 року. Татари женуться за Пилипом Швайкою — козацьким вивідником, який попереджає села про набіги, завжди вислизає з рук, вміє перетворюватися на вовка. Одночасно читач знайомиться зі ще двома героями роману — 12-річними Грицьком і Саньком, що живуть у селі Воронівка. Друзі спостерігають, як старші хлопці з села відправляються у плавні козакувати.
Зав’язка. Конфлікт між Швайкою і паном Кобильським (козак відмовляється слідкувати за хлопцями, які козакують, бо пан хоче відбирати у тих впольоване і вловлене). Кобильський наказує своєму слузі Тишкевичу вбити Швайку. Так у козака, крім татар, з’являється ще один ворог.
Розвиток дії. Пан Кобильський грабує Воронівку, щоб загарбати все ще до того, як заберуть татари. Та Грицик і Санько брешуть панові, що татари вже йдуть. Пан тікає, а хлопці розуміють, що теж мусять тікати з села, бо Кобильський не простить брехні. У плавнях друзі знайомлять зі Швайкою і вирушають з ним на Козацькі острови. Коли козаки йдуть переслідувати татар, Грицик і Санько залишаються самі на острові і беруть в полон Тишкевича, але зраднику вдається втекти. Козаки готуються до того, що Тишкевич наведе на них татар. Цілу зиму козаки проводять на островах. В цей час Санька вчить дід Кудьма, бо хлопець — майбутній характерник. Козаки успішно виграють бій з татарами на горі Кам’яниці. Пану Кобильському і Тишкевичу вдається схопити Швайку, але його рятує з полону дід Кудьма. Навесні на Боборовому острові збирається багато козаків, а Швайка вивідує, що Саїд-мурза веде десятитисячне військо на Сулу. Козаки нападають на татар, коли ті вертаються назад, і звільняють полонених, серед яких є і мешканці Воронівки.
Кульмінація. Розгромлені татари збирають нове військо, і відбувається вирішальна битва, під час якої козаки роблять засідку: заводять татар у болота і знищують градом стріл. Саїд-мурза наказує татарам підпалити плавні, але, зрозумівши, що перемоги не буде, оголошує про відхід. Половина татар загинула, але і козаки зазнали великих втрат.
Розв’язка. Швайка не планує здаватися. Розуміючи, що татар треба перехоплювати ще на Перекопі, він пропонує козакам, що залишилися живі, звернути увагу на Хортицю. Швайка вирушає в розвідку на острів і бере з собою Грицика та Санька. І це не кінець, бо пригоди тільки починаються і зображені вони в наступних трьох романах тетралогії.