Юридична колізія може перешкоджати повноцінному здійсненню освітнього процесу й наукової діяльності
Депутати просять уряд увідповіднити закону Порядок надання відстрочки
Народні депутати звернулись до Кабінету Міністрів з проханням внести правки до урядової постанови про Порядок відстрочки від призову на військову службу, до якої було внесено зміни 31 грудня 2024 року, та виправити юридичну колізію щодо відстрочки для освітян.
Відповідне депутатське звернення членів парламентського Комітету з питань освіти, науки та інновацій Романа Грищука й Наталії Піпи спрямоване прем’єр-міністру Денису Шмигалю.
За визначенням народних депутатів, норми Порядку проведення призову суперечать нормам закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що може перешкоджати повноцінному здійсненню освітнього процесу та наукової діяльності.
«Встановлення відстрочки для наукових і науково-педагогічних працівників лише до завершення навчального року не враховує специфіку наукової діяльності, яка передбачає довгострокові дослідження, участь у міжнародних проєктах, виконання грантових зобов'язань та підготовку наукових публікацій. Відсутність чітких і стабільних гарантій відстрочки може призвести до відтоку висококваліфікованих кадрів за кордон, що ослабить науковий потенціал України», – йдеться у зверненні.
Також депутати звертають увагу на невизначеність норм постанови щодо відстрочки для студентів закладів вищої освіти.
«Встановлення відстрочки лише на семестр або не більше ніж на шість місяців для здобувачів освіти створює невизначеність щодо можливості завершення навчання, що може призвести до масових відрахувань та значного зниження рівня підготовки фахівців. Це, своєю чергою, матиме негативний вплив на економіку країни та її подальший розвиток», – підкреслюють народні депутати.
Зважаючи на це, Кабінету Міністрів запропоновано внести до Порядку зміни, згідно з якими відстрочка для студентів має надаватись «на весь період навчання, що відповідає рівню освіти, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку».
Для викладачів відстрочка має надаватись на період дії трудового договору (контракту), але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
Водночас депутати у зверненні не акцентують увагу на питанні відстрочки для шкільних учителів. Щодо них є найбільше побоювань у громадськості, адже Постанова встановлює обмежену відстрочку для науково-педагогічних працівників до кінця навчального року, а згідно з постановою КМУ №841 у школах навчальний рік триває з 2 вересня 2024 року до 30 червня 2025 року.
Читайте головні новини освіти у Телеграм-каналі Освіта.ua.